Skup oleju przepracowanego – co, jak i gdzie?

Olej przepracowany to jeden z odpadów niebezpiecznych, które absolutnie muszą być w sposób bezpieczny składowane i odbierane przez profesjonalną firmę. Jest to niezwykle ważne, głównie dlatego, że olej przepracowany jest niebezpieczny dla człowieka oraz środowiska i jego niebezpieczne składowanie, czy też wylewanie go w złym miejscu może spowodować, bardzo duże niebezpieczeństwo. Jak przebiega taki skup i jak się za to wziąć?

Czym jest olej przepracowany i skąd się bierze?

Olej przepracowany jest odpadem, który bierze się z zarówno z prac związanych z gastronomią, jak i prac mechanicznych z samochodami i innymi pojazdami. Olej przepracowany w odniesieniu do gastronomii to olej, który został użyty do smażenia i w wyniku tegoż uzyskał bardzo wysoką temperaturę. Taki olej po osiągnięciu tej właśnie wysokiej temperatury nie może zostać ponownie użyty, ponieważ zaczyna on wydzielać niebezpieczne opary. Ponowne smażenie na takim oleju może być rakotwórcze i zaszkodzić zarówno osobom, które będą te dania przygotowywać, jak i spożywać.

Z kolei w przypadku oleju mechanicznego, olej po spuszczeniu z pojazdu jest już sam w sobie niebezpieczny, ponieważ on już podczas pracy w silniku został podgrzany do temperatur, które zaczęły wydzielać niebezpieczne opary. Dlatego też istotne jest to, żeby taki właśnie olej w sposób jak najbardziej bezpieczny przechowywać i właśnie transportować. Olej przepracowany w tym przypadku to olej, który jest spuszczany z silników podczas wymiany czy w chwili napraw.

Jak przechowywać olej przepracowany?

Z racji tego, że jest on niebezpieczny dla człowieka i wydzielać mogą się z niego także niebezpieczne opary, istotne jest to żeby przechowywać go w sposób zgodny z zaleceniami. Czyli jak? Przede wszystkim, kiedy prowadzimy działalność, w której taki olej przepracowany może się pojawić, czyli restaurację, czy zakład mechaniczny, to koniecznie trzeba zgłosić się do firmy, która zajmuje się wywozem i skupem oleju przepracowanego. Taka firma ma w obowiązku dostarczyć nam beczki, czy inne profesjonalne pojemniki do przechowywania tego zużytego oleju po to właśnie, żeby on w sposób całkowicie bezpieczny był przechowywany do momentu, kiedy firma ta będzie mogła go odebrać.

Przeprowadzony olej – skup krok po kroku

Bardzo ważne jest podpisanie umowy z przedsiębiorstwem, które realizuje skup. Olej przepracowany powinien być zabierany regularnie, a regularność ta zmienia się w zależności od tego, jak dużo tego oleju jest przez naszą firmę produkowane. Czasem będzie to raz w miesiącu a czasem nawet dwa razy w miesiącu.

Szczegóły dotyczące skupu oleju przepracowanego znajdziecie tutaj – https://www.wektorsc.eu/odbior-oleju-przepracowanego/

 

Author: jobgrabber.pl