Kto zajmuje się dokumentacją związaną z maszynami i liniami produkcyjnymi?
Gdzie kupić daną maszynę czy zamówić całą linię produkcyjną i który sprzedawca się tym zajmuje – to wie każdy, kto choć ma chęć dokonać takiego zamówienia. Jednak który dział w firmie czuwa nad poprawnością dokumentacji – raczej uwagi na to nie zwracamy. Tak więc kto stoi za papierkową, często trudną robotą?
Dział konstrukcyjny
Tak, to właśnie dział konstrukcyjny ma za zadanie przygotować bezpośrednio na zamówienie klienta całą dokumentację związaną z projektowaniem maszyn i linii produkcyjnych. Ponieważ takie maszyny obsługują pracownicy a nieodpowiednio obsłużone mogą doprowadzić do urazów lub utraty zdrowia a nawet życia, dokumentacja jest bardzo ważna. Znajduje się tam dokładna instrukcja, jakie zadania może wykonywać dana maszyna oraz jakie ma ograniczenia. Są tam także informacje odnośnie zasad BHP i zachowań pracowników przy danej maszynie, co jest dozwolone, jak powinni być ubrani i zabezpieczeni przed urazami.
Jakie jeszcze zadania posiada dział konstrukcyjny?
Oczywiście opracowanie suchej dokumentacji na temat maszyn czy linii produkcyjnych to są wszystkie zadania tego działu. Przygotowuje on również wszelkie rozwiązania i modernizacje dla swoich urządzeń, by jak najbardziej podnieść ich wydajność i wprowadzić wszelkie unowocześnienia.
Kolejnym ważnym zadaniem jest opracowanie dokumentacji informatycznej, często w oprogramowaniu 3D, które świetnie prezentuje możliwości i funkcje maszyn i rozwiązań. Nie ma wątpliwości, że taki system znacznie lepiej wyszkoli pracowników odnośnie wydajnego i przede wszystkim bezpiecznego korzystania z linii produkcyjnych czy maszyn. W formie wizualnej 3D można pokazać praktycznie wszystko co się chce, a czytanie suchej instrukcji papierowej, nawet wzbogaconej o zdjęcia, jest często męczące i nie wszystko można przekazać tak, jak się by chciało.
Jakie materiały wykorzystuje się w maszynach i liniach produkcyjnych?
Szczególnie przy zgrzewaniu i systemach spawalniczych wydawać by się mogło, że głównie korzysta się z materiałów metalowych. Oczywiście jest to dobra droga dedukcji, ponieważ producenci stali, blach czy zgrzewarek garbowych do zgrzewania metali – wykorzystują wiele części metalowych. Jednak często zapomina się o narzędziach wspomagających. Kołki centrujące ceramiczne to właśnie jeden z takich gadżetów. Co warto zauważyć to fakt, że kołki centrujące ceramiczne zapewniają około 40 razy dłuższy czas eksploatacji, więc idealnie nadadzą się do wszelkich bardzo wydajnych linii produkcyjnych – na przykład linii montażowych karoserii samochodowych, ponieważ zwykłe, metalowe kołki bardzo szybko ulegają zużyciu. To zaś prowadzi do deformacji i konieczności częstej ich zmiany. Dzięki kołkom ceramicznych można uzyskać w zautomatyzowanych sektorach przemysłowych, które do tej pory miały charakter krótkiego cyklu pracy, znacznie dłuższy cykl. Wykorzystać je można zarówno w połączeniach kołnierzowych, zacisku czy na liniach spawalniczych.
Najnowsze komentarze